Klasyka i minimalizm we wnętrzach

Z wystrojem wnętrz jest trochę jak z modą. Pewne rzeczy po prostu zawsze będą piękne. Mała czarna, biała koszula, lniane spodnie, jeansy, czarne szpilki lub fedora – to są ponadczasowe elementy ubioru, które każda kobieta może spokojnie sobie kupić i mieć pewność, że za 10, 20 lat wciąż będzie mogła w nich chodzić bez obawy, że się jej te ciuchy „opatrzą”. Tak samo jest z wnętrzami. Możecie (jeśli Was stać i macie na to czas) kupować sobie aktualnie modne projekty, oklejać ściany jakimiś naklejkami, malować kuchnię na czerwono i sprowadzać do salonu wracającą właśnie do łask meblościankę – ale jeśli chcecie raz a porządnie wyposażyć wnętrze, warto zawrzeć w nim elementy ponadczasowe.

Białe ściany chyba nigdy mi się nie znudzą. Rozjaśniają wnętrze, powiększają przestrzeń no i pasują do nich wszystkie dodatki. Nie przemawiają do mnie głosy, że to „nudny kolor”. U siebie po prostu nie widzę innego. Chcę mieć białe ściany, biały sufit i białą podłogę. To meble i dodatki będą dawały kolor.
Oszczędność w doborze kolorów jest generalnie gwarancją elegancji. Dlatego warto zdecydować się na dwa/trzy dominujące kolory we wnętrzu i pod nie dobierać farby i meble. I tak przecież z czasem nagromadzi się na półkach i stołach dużo różnokolorowych przedmiotów, które wprowadzą więcej życia i ..bałaganu do mieszkania. Na poniższym zdjęciu raczej nikt nie mieszka ;)

http://www.trendecoration.com/
http://www.trendecoration.com/

Drewniana podłoga to też taki bezpieczny standard, który zawsze wygląda elegancko. U siebie co prawda zaryzykuję i pomaluję parkiet na biało, ale gdybym miała większe mieszkanie, z pewnością zdecydowałabym się po prostu na dąb. No i nie oszukujmy się: po drewnie się najlepiej chodzi. Mogą mi się czasem podobać betonowe lub kamienne podłogi, ale to w takim mieszkaniu najchętniej chodziłabym boso:

http://fancyhomedesign.net/
http://fancyhomedesign.net/

W ogóle drewno jest uniwersalnym, pięknym, ponadczasowym surowcem, podobnie jak cegła, kamień i szkło. Do tych wszystkich eksperymentów z plastikiem trzeba mieć dobre wyczucie i wiedzieć, kiedy nie przesadzić. Spójrzcie na przykład na to zdjęcie. Cegła, beton, kamień, metal, drewno… Teoretycznie jest tego bardzo dużo, ale właściciel domu mógł sobie na to pozwolić ze względu na dużą przestrzeń. Poza tym zachowana jest spójna, chłodna kolorystyka, która łagodzi trochę bałagan materiałów.

www.slim69.com
www.slim69.com

Warto też trzymać się jednego stylu i używać np. jednego rodzaju drewna do całego wnętrza. Bo jeśli do dębowej podłogi dołożysz sosnowy stół z bukowymi krzesłami a do pomieszczenia będziesz wchodzić mahoniowymi drzwiami, to gdzieś w Australii umrze mały kangurek. Pamiętajmy, że drewno we wnętrzach to nie tylko meble i podłoga, ale też okna i drzwi.

zeospot.com
zeospot.com

Dużo światła. Światło zawsze dobroczynnie wpływa na przestrzeń. Dlatego tak uwielbiamy duże okna, lustra i jasne kolory we wnętrzach – to je ociepla i powiększa optycznie. Warto też zainstalować oświetlenie boczne – a nie tylko górne, które potrafi sprawić, że mieszkanie traci przytulność.

www.elegantlivingfrederickcounty.com
www.elegantlivingfrederickcounty.com

Jestem też wielką zwolenniczką prostych mebli. Drewnianych, gładkich, bez wzorów, zdobień i krzywizn. Nie umiem wyobrazić sobie piękniejszego stołu niż takiego zwykłego, prostokątnego, z grubego blatu i czterech zwykłych nóg. Nowa, klasyczna kolekcja Stockholm w IKEA.