„Wybaczcie mi” – skandal w Empiku

Ta wiadomość zdominowała dziś fejsbuka. Okazuje się, że ktoś napisał książkę o matce małej Madzi czyli o Katarzynie Waśniewskiej z Sosnowca. Pisałam o sprawie tu, więc nie będę się powtarzać. Zresztą na pewno sprawę znacie i macie o niej wyrobioną opinię.

Wchodzę na linkowaną przez znajomych stronę promującą książkę na Empik.com, czytam i aż brak mi słów. Dla mnie to jest już przegięcie. Nie rozumiem, jak można być takim ignorantem i pisać takie bzdury. Skandal to mało powiedziane. Autora powinno się zawlec z powrotem do szkoły, usadzić w ławce i kazać ponownie zdawać egzamin gimnazjalny, bo nie wierzę, że można mieć maturę i w ten sposób pisać. Tłumaczę od dawna, powtarzam i jak grochem o ścianę. No to jeszcze raz:

Przekonująco albo przekonywająco. Nie ma czegoś takiego jak „przekonywująco”.

Idę się ziółek napić..

Komentarze do wpisu: 11 Napisz komentarz

    1. dobrze, że skrina zrobiłam. To jest właśnie problem z netem. Gdyby publikowali materiał na papierze, na pewno sprawdziłaby go korekta. A tak to sadzą byki a potem muszą całą stronę usuwać, żeby się wstydu nie najeść.

  1. Kaśka, jak chcesz się podpierać linkami z netu, to chociaż sprawdzaj co to za linki. Słownik, który cytujesz, to słownik, którego redakcją „zajmują się hobbyści pod okiem internautów udzielających się w komentarzach.” Ale nawet oni czują, że coś nie tak, i piszą że słowo to „często ocenianie jest jako niepoprawne”.

  2. I tak długo wytrzymałaś. We mnie krew zagotowała się w momencie, w którym wszedłem na stronę Empiku. Opisu książki nie przeczytałem. Nie omieszkałem jednak napisać kilku ciepłych słów komentarza do całego tego przedsięwzięcia.

    A swoją drogą: Ludzie! Kupcie sobie papierowe słowniki, a nie bazujecie na tych internetowych, w których każda językowa głupota ma wytłumaczenie :)

  3. Owszem, jest napisane, że „często oceniane jako niepoprawne”, co wcale nie znaczy że jest niepoprawne ;) w ramach ciekawostki, sprawdziłam w papierowym słowniku i jest napisane, że obie formy są dopuszczalne.

    1. Kaśka, nie wiem jaki to słownik, bo nie podajesz, może to podręczny słownik skrablisty, albo coś w tym stylu. Taki słownik nadaje się na podstawkę pod doniczkę. „Słownik poprawnej polszczyzny” stwierdza wyraźnie, że jest to forma niepoprawna. Ale jeżeli chcesz, może sobie tej formy używać; jedyne co Ci grozi, to to że mniejszość społeczeństwa będzie Cię uważać za niedouczoną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *