8 najlepszych prezentów dla rocznego dziecka

Wiecie, co robimy z przyjaciółką, gdy chcemy sobie poprawić humor? Czytamy fora dla matek, gdzie kobiety wymieniają się pomysłami na prezenty dla rocznego dziecka. Serio. To przezabawne jest. Basen z kulkami, kilkupoziomowy parking dla samochodów, domek dla lalek, zestaw mała modelka i na koniec takiej listy pojawia się dopisek „i tylko tyle, bo od rodziny na pewno też coś dostanie”. Czyli, domyślam się, roczne dziecko po otrzymaniu tych wszystkich prezentów i spędzeniu conajmniej godziny na obserwacji, jak mamusia je rozpakowuje a ciocie piszczą z zachwytu, będzie mogło wreszcie spokojnie wrócić do ulubionej zabawy w ciągnięcie psa za ucho lub zjadanie kłaczka spod kanapy. Zgadłam? :)

Przede wszystkim, spójrzcie prawdzie w oczy – roczne dziecko jeszcze nie jara się prezentami. Serio. Nie wyczekuje ich, nie pęka z niecierpliwości i nie szaleje z radości, jak je dostanie. Dlaczego? Ano dlatego, że dla rocznego dziecka cały otaczający je świat jest prezentem. Jedną, wielką, nową, fascynującą zabawką.

I najgorsze, co możesz takiemu ciekawemu świata dziecku zrobić, to przebodźcować je plastikowym badziewiem w ilościach hurtowych, które skutecznie odczuli wrażliwy, młody umysł i zmysły na – uwierzcie mi – jeszcze fascynującą rzeczywistość. Ja wiem, że ta rzeczywistość dla starszych dzieci i dla dorosłych może być szara i nudna, ale dla roczniaka nie jest. I nie musisz wydawać połowy pensji, żeby dziecku zrobić dobrze na gwiazdkę, urodziny lub dzień dziecka. Wystarczy jeden, dwa, no trzy prezenty (w sumie). Z pomysłem. Z głową. I bez miliona guziczków, które wydają dźwięki.

Chcesz wiedzieć, z czego wybierać? Proszę:

1. Miś

Miś jest zawsze dobrym pomysłem. No, chyba że dziecko ma już pięćdziesiąt misiów, to wtedy nie. Ale jeśli nie ma, to kup dziecku misia, pieska, słonia, kota, cokolwiek tam chcesz. Ma być miękki, ładny, może też mieć wbudowane nagranie, które odtwarza się po naciśnięciu guzika i które możesz samodzielnie nagrać. Taką usługę ma SMYK na przykład.

big_pluszowy-misiek-ragtales-mini-darcy_Copy_

Miś – 49 zł.

big_pluszowy-piesek-ragtales-percy_Copy_

Piesek – 65 zł.

big_pluszowy-lisek-ragtales-chester-35-cm_Copy_

Lisek – 125 zł.

2. Zabawki do kąpieli

Jeśli, tak jak ja, nie kąpiecie dziecka codziennie, to kąpiel jest wydarzeniem dość wyjątkowym i dzięki temu zabawki używane w kąpieli naprawdę długo się nie nudzą. A mnie do dziś fascynuje patrzenie na różne wodne wiatraczki i turbiny, które obracają się pod strumieniem wody. Wodnych zabawek jest mnóstwo i bardzo uatrakcyjniają one mycie. Naszym hitem są „przyklejane” do kafelków kształty i postaci.

big_B11088_RS4118_B11088_Pipes_Lifestyle01-scr

Rurki boon do zabawy z wodą – 59 zł.

big_B11009_RS3676_B11009_H_Lifestyle02-scr

Puzzle przyklejające się do wanny – 45 zł.

big_organizer_benabat_2

pojemnik na zbieranie i przechowywanie zabawek w kształcie rybki – 69 zł.

3. Książeczki

Małe, plastikowe do kąpieli lub z twardymi stronami odpornymi na dziecięce pomysły darcia, gięcia i rzucania. Małe książeczki potrafią na długo skupić uwagę dziecka i są super wstępem do czytelnictwa.

large_pk1

Pomelo i kolory – 29,90 zł.

big_fe54c153ae57c47fb2422576be0566a6

A kuku, już jadę! – 26,90 zł.

large_E10043-louloup-s-habille-_2_

Książeczka z materiału „Wilk się ubiera”– 69 zł.

4. Książki

Ale… roczne dziecko może już słuchać „dużych książek”. Bo przecież rodzic może i powinien dziecku czytać. A taki mały szkrab rozumie więcej, niż nam sie zdaje. I właśnie kształtuje swoje słownictwo, więc naprawdę warto sprawić mu fajny zbiór bajek i opowiadań. Poza tym, sama na pewno też byś chętnie odświeżyła sobie Mikołajka, nie ukrywajmy. :)

large_2044_mikolajek

Mikołajek – 26, 90 zł.

 

5. Duże klocki

Na lego jeszcze za wcześnie, ale roczne dziecko może już bawić się duplo lub innymi, większymi klockami. Z materiału, z plastiku lub drewnianymi.

large_l

Drewniane klocki – 49 zł.

large_klocki1

Miękkie klocki – 69,90 zł.

6. Instrument muzyczny

Tu trzeba zachować ostrożność, bo po pierwsze: pozostali domownicy i sąsiedzi mają prawo do spokoju niezakłócanego nauką muzyki w wykonaniu Twojego dziecka. A po drugie: instrument muzyczny to nie jest udawana gitara, która gra nagraną wcześniej melodyjkę po naciśnięciu guzika. Roczne dziecko może natomiast eksperymentować już z cymbałkami lub małym pianinkiem.

large_6181812-4

Flet dziecięcy – 39 zł.

large_carousel-bells-dzwonki-cymbalki

Cymbałki obracające się – 185 zł.

large_J07604-Cymbalki-12-tonow-metalowe-Confetti-Janod_1_

Cymbałki klasyczne – 85 zł.

7. Kredki i papier

To jest ten moment, gdy dziecko może się już powoli rozwijać manualnie i choć wiele roczniaków nie interesuje się jeszcze rysowaniem, to znam przypadki dzieci, których pierwsze rysunki prześcigają prace dorosłych. Może warto spróbować?

large_kredki2

Kredki ścieralne – 34 zł.

large_694da8f041c149e496d79ec629524744

Naklejana na ścianę tablica do rysowania, ścieralna – 35 zł.

8. Rowerek lub gumowy „konik”

Rowerek, w tym wieku?! Spokojnie, jeszcze nie taki duży z pedałami. Na początek wystarczy taki napędzany stopami po bokach. Albo śmieszny wynalazek w postaci rowerka jadącego na ruchy kierownicy. Możecie też wybrać gumową zabawkę do dosiadania, jak kiedyś koniki bujane. Tylko na tych można skakać.

big_pol_pl_Skoczek-Piesek-1162_1

Gumowy piesek lub jelonek – 124,99 zł.

1d1b7894ace1cadfd9e4a45de264dc59

Twistcar – rowerek napędzany ruchami kierownicy – 169 zł.