Wiecie, co mnie najbardziej wkurza w temacie nagich dzieci na plaży?

Ostatnio zastanawiałam się, dlaczego tak wiele matek czepia się innych matek w kwestiach trywialnych i doszłam do wniosku, że to może być próba poradzenia sobie z poważnymi zmartwieniami. Bo ja na przykład codziennie dostaję mikrozawału, gdy moje dziecko coś na siebie zwala z półki, przewraca się obok kamiennych schodków lub sięga po nóż w kuchni. Jest tyle potencjalnych, śmiertelnych zagrożeń dla naszych dzieci, że nie sposób się nie denerwować. Nie mówiąc już o wojnie, bandytach, wypadkach drogowych lub strasznych chorobach. Tego jest tak dużo i są one tak przerażające, że faktycznie jest coś kojącego w robieniu drugiej matce awantury o to, że puściła swoją pięcioletnią córeczkę bez staniczka na plaży.

Tak sobie to tłumaczę, bo to – przyznacie – sprytny sposób, by nikogo nie obrazić dulszczyzną i małostkowością. A przecież ile rodzin – tyle stylów wychowawczych, tyle gustów, rytmów dnia i sposobów na spędzanie wolnego czasu.

Pozwólmy innym rodzicom żyć po swojemu, o ile oczywiście nie krzywdzą dzieci przemocą (fizyczną lub psychiczną, bo psychiczna to też przemoc). Tego wymaga kultura.

Ale wracając do tego staniczka dla pięcioletniej dziewczynki…

Po co się ubieramy? Żeby nie zmarznąć zimą, żeby ochronić skórę przed wiatrem, słońcem, burzą piaskową, komarami, otarciami związanymi z pracą i innymi czynnikami zewnętrznymi. A co, jeśli brak tych czynników zewnętrznych? Wtedy możemy chodzić nago. Chyba że kultura nam powie inaczej. I tu musisz się, drogi człowieku, zatrzymać i zorientować, w jakiej kulturze się urodziłeś. Bo jeśli wśród Papuasów, to musisz tylko krocze zakryć. A jeśli w Islamie, w prawie szariatu i do tego masz pech bycia kobietą, to musisz zakryć się cała, z wyjątkiem twarzy i dłoni.

Poza miejscem urodzenia warto też ustalić czas, w jakim się przyszło na świat, bo tu też stosunek do nagości się dynamicznie zmienia. Pomiędzy antyczną nagością w kąpieli i sporcie a dzisiejszą pruderią było mnóstwo innych stadiów. Np. w XIX wieku na francuskich plażach kobiety kąpią się w sukniach. A właściwie w takich bufiastych halkach, które najpierw nie pozwalają się zanurzyć (bo mają zbyt dużo powietrza i unoszą się na wodzie) a potem nie pozwalają wypłynąć, bo spróbuj człowieku pływać w pościeli, a tak to trochę wygląda… Jednocześnie przy tych w pełni ubranych damach mężczyźni mogą kąpać się zupełnie nago. Nie bulwersuj się tak, człowieku współczesny, bo dziś wciąż pozwalamy facetom chodzić w samych majtkach – podczas gdy kobiety muszą nosić staniki. Mimo że rozmiarem biustu się nie różnimy często. A, zresztą, co tu biust ma do rzeczy! Bo wystający i miękki? To może brzuchy też powinniśmy w odpowiednie „staniki” odziewać? Eh… no dobra, wracamy do nagości:

Na początku XX wieku w USA mężczyźni nie mogli odsłaniać torsów na plaży, a jednocześnie do lat 70 mężczyźni pływali zupełnie nago w zawodach pływackich organizowanych przez chrześcijańską (sic!) organizację YMCA.

Można? Można. Nawet środowiska religijne bywały otwarte na nagość, choć nie zawsze sprawiedliwie ją akceptując u obu płci. To eufemizm był oczywiście. W istocie ta dysproporcja jest w dominujących u nas religiach absolutnie rażąca i głupia.

A jednak żyjemy w społeczeństwie, dla którego ciało jest tematem tabu. Nie lubimy go pokazywać, bo jak już pokażemy, to jesteśmy nazywani wulgarnymi, zboczonymi lub brzydkimi.

Nagie ciało jest fe. Ba, ostatnio nawet na jakiejś fejsbukowej grupie kobiety zaczęły się bulwersować, że widują inne kobiety nagie pod prysznicami na publicznych basenach.

Nadmienię, że w damskich szatniach. Czyli że już nawet kobieta przed kobietą ciała pokazać nie może, żeby nie być uznana za gorszycielkę. Z tego samego nurtu zresztą wyrasta też sprzeciw wobec kobiet publicznie karmiących piersią. Bo ten cycek gdzieś tam komuś mignie, a nagie, kobiece ciało to w naszej kulturze sfera tabu. Męskie genitalia też na cenzurowanym zresztą i wiele kobiet nie widuje w ogóle prącia na żywo przed tym, jak je poczuje we własnej pochwie. Ludzie we własnych domach, przed własnymi partnerami wstydzą się ciała.

A jak to widzą dzieci?

Dzieci, jak to dzieci, mają w pupie różne kulturowe standardy, bo się ich jeszcze nie nauczyły i nikt im tego wstydu przed nagością nie wytatuował na mózgach.

I nie tylko dzieci z Bullerbyn pędzą całym stadkiem (koedukacyjnym, dodam) do rzeki, żeby na brzegu zrzucić ubrania i wejść do wody zupełnie na golasa. Robią to też nasze Brajanki, Dżessiki, Anie i Tomki. Wszystkie, solidarnie, do pewnego wieku nie widzą nic złego ani zboczonego w byciu nago, więc się obnażają i nie wytykają palcem kolegów i koleżanek, którzy też się obnażają. Do pewnego wieku – czyli do momentu, gdy im ktoś nie wytłumaczy, że nasza kultura i nasze czasy sobie wybrały siusiaka, cipkę i cycuszki jako miejsca zakazane i że nie wolno ich pokazywać.

Spoko. Tak to już jest, w takim świecie żyjemy, trzeba się okryć. Ale…

…są takie miejsca, nawet w naszej kulturze, które rządzą się innymi prawami. Są nimi między innymi: prysznice, plaże i sauny.

W fińskich saunach nago wypoczywają całe rodziny, przyjaciele, a nawet… uwaga uwaga… znajomi z pracy. No wszyscy po prostu wyskakują z ubrań i wchodzą do sauny nago. Bo po co się oblekać w poliester, jak można się pocić bezpośrednio w powietrze. Na plażach zaś można chodzić w samej bieliźnie (którego to stroju w innych częściach miasta nie uświadczysz), kobiety odsłaniają piersi, żeby się równo opalić, a dzieci wbiegają nago do morza, bo WHY NOT.

I wtedy wkracza madka, cała na poliestrowo, i mówi innym mamom, jak mają dzieci ubierać. Bo to zboczone, bo piasek w pupie, bo pedofile.

No to tłumaczę jeszcze raz – dla dziecka nie ma nic seksualnego w nagości. Dla zdrowego dorosłego też nie ma nic seksualnego w nagości dziecka. To chyba oczywiste.

Pedofile wcale nie czyhają na nagie dzieci na plażach, ba, oni w ogóle nie potrzebują widoku nagiego dziecka, by być pedofilami lub by molestować dzieci. Najwięcej przestępstw w tym zakresie dokonuje się wśród bliskich, w rodzinach, w domu. Internet jest pełen zdjęć nagich dzieci. Żaden chory człowiek nie potrzebuje do tego twojego dziecka bez majtek na plaży i to jakaś straszna bzdura, że „pedofil się podnieci nagim dzieckiem w miejscu publicznym i pójdzie zgwałcić inne”. Nie chcę tu wchodzić w szczegóły, żeby Wam nie generować koszmarów po nocach lub agresji, ale problem pedofilii to naprawdę zupełnie inna bajka niż ten wyjęty z pupy stereotyp pana, który chodzi po plaży i robi zdjęcia nagim chłopcom, żeby potem iść gwałcić do parku pod osłoną nocy.

Poza tym gdybyśmy chcieli „przypadkiem kogoś nie podniecić”, to powinniśmy cali zakryci chodzić albo w ogóle z domu się nie wychylać, bo są przecież fetyszyści stóp, uszu, dłoni, butów, gumek do włosów, no kurna wszystkiego.

Zresztą, co to kogo obchodzi, do kogo ktoś inny się masturbuje? Nikt nie ponosi kary za myślenie. Jak ty, człowieku, chodziłeś do liceum, to jest duże prawdopodobieństwo, że ktoś inny z klasy się masturbował z myślą o tobie. I co ci to złego zrobiło? Straciłeś od tego cnotę? Rozumu ci ubyło?

Piasek w pupie? Plażo, proszę. Jak dziecku będzie przeszkadzał piasek w pupie, to założy majtki lub pójdzie ten piasek do morza wymyć. Niech każde dziecko samo sobie decyduje, jak chce biegać po plaży. Niech gania nago lub w kostiumie, niech zakrywa co chce, bo to JEGO ciało, nie twoje, nie jego matki, nie ojca. Ja wiem, że stary model wychowawczy trochę ciśnie na teorię, jakoby dziecko było w istocie własnością rodziców, ale tak nie jest.

To jest autonomiczny człowiek, który ma prawo się wstydzić, kiedy chce i MA PRAWO SIĘ NIE WSTYDZIĆ, kiedy chce.

Ja to bym każdemu dała prawo do chodzenia jak chce po plaży. Tak, łącznie z dorosłymi. Ale rozumiem, że te genitalia są dla nas, dorosłych, bardzo często zbyt seksualne lub zbyt skupiające wzrok. Dlatego dostosowuję się do norm społecznych i chodzę w majtkach. :) Ale nie zgadzam się na to, żeby dzieci sztucznie seksualizować takimi nakazami. I będę zawsze gorliwie walczyć o to, żeby mogły same decydować, czy chcą te majtki mieć na pupie podczas kąpieli w morzu – czy nie. Bo o wstydzie każdy człowiek decyduje we własnym zakresie, nie można mu tego narzucić, zmusić go do tego, zdecydować odgórnie, że ktoś powinien się wstydzić swojego ciała „bo ja tak mówię”. To znaczy można, ale nie powinno się. Bo to nie robi dobrze człowiekowi.

Dlatego wracając do tytułu tego artykułu:

w temacie dziecięcych golasów biegających po plaży i bawiących się w morzu najbardziej wkurza mnie madka. Czyli ten wścibski rodzic (bo madka nie ma płci, to stan umysłu), któremu się wydaje, że może moralnie oceniać innych rodziców i narzucać swoje reguły obcym dzieciom. A nie może. Choćby bardzo chciała :)

PS. Jak chcecie jeszcze sobie poczytać o historii nagości nad wodą, to tu jest fajny tekst o tym. :)

Komentarze do wpisu: 25 Napisz komentarz

 1. Kiedyś przeczytałam, że jeśli ciało danej osoby jest za młode żeby być odsłonięte, to jest również za młode by je seksualizować. :) więc może dajmy dzieciom nacieszyć się wolnością zanim zostaną wciśnięte w ramy wstydu i społecznych nakazów i zakazów. A jeśli kogoś gorszy kilkuletnia naga klatka piersiowa lub pupa, lub co gorsza widzi je jako potencjalny obiekt seksualny, to chyba czas się zastanowić nad sobą.

 2. Olga napisał(a):

  A tu akurat się nie zgodzę. Sądzę, że artykuł, do którego się odnosisz miał sporo racji. W domu, przed domem, w ogródku, na pustym odcinku plaży, gdzie nie ma zbyt wielu ludzi nawet cała rodzina może sobie siedzieć na golasa, jednak na plaży w takim np. Władysławowie dzieciaczki powinny być ubrane, nie przez wzgląd na nie, tylko na innych dorosłych

  1. Tianzi napisał(a):

   Jako inna dorosła muszę w tym miejscu zadeklarować, że dzieci (na plaży czy gdziekolwiek) zauważam tylko wtedy, gdy wrzeszczą, a ich nagość jest mi zupełnie obojętna :)

 3. Dzięki Ci za ten głos rozsądku! Artykuł, do którego, jak sądzę, się z dnosisz wkurzył mnie niemożebnie, zwłaszcza argument dot. pedofilów i osobista niechęć autorki do ogladania dziecięcych genitaliów na plaży. Cóż, tak samo jak w kwestii karmienia piersią: nie chcesz ogladac, to nie patrz.
  A już te kostiumy jednoczęściowe dla dwulatek to dla mnie jakaś kompletna abstrakcja- co one mają niby zakrywać?

 4. Alicja napisał(a):

  A propos nagości na plaży ogólnie. Ostatnio słyszałam w radiu audycję z postawionym pytaniem: Czy na dużych polskich kąpieliskach powinny być wydzielone plaże dla nudystów? Dzwoniło mnóstwo oburzonych słuchaczy. A że to zamach na wolność tych normalnych, tekstylnych, a że to zboczenie tak się rozbierać, a że to nie problem narzucić na siebie kawałek materiału… Byłam w szoku, jakie wzbudza to emocje. Przecież nikt nie każe się rozbierać, nikt nie każe patrzeć, w tym wypadku nawet nikt nie każe tam chodzić! Żyj i daj żyć innym – jak ciężko to zastosować…

 5. Nie ma to jak mieć problem z seksualizacją ciała dziecka i pisać, że ludzie mają problem z tym, że problemu w nagości nie widzą.
  To jest dla mnie naprawdę fascynujące, że ludzie serio nie widzą, że pisząc „JA nie chce patrzyć na nagie dzieci” wrzeszczą o tym, że „JA mam problem a świat MUSI radzić sobie z nim za mnie” i im nie wstyd? Tak literalnie wprost piszesz, że masz problem ze swoim postrzeganiem innych ludzi i uważasz, że to ok żeby wszyscy to wiedzieli i jeszcze wymagasz od nich żeby dostosowali się do tego że masz problem. No WTF swiecie? Co się stało, że ludzie zaczęli rządać – bo to już nawet nie jest oczekiwanie – żeby wszyscy dookoła radzili sobie z prywatnym problemem osoby zamiast niej samej. Kurdę to się leczy na terapii a nie piszę artykuły w necie.

 6. Krzysztof napisał(a):

  Prawda jest taka, że dla dzieci już nieco podrośniętych, ale jeszcze nie czujących wstydu nagość jest taką oznaką wolności, ze bardzo często biegają sikając naokoło i taki widok na polskich plażach nie jest niczym trudnym do zaobserwowania. A rodzice na to patrzą i nie reagują w żaden sposób. Co do reszty zgoda, ale zależy od tego jak dane dziecko jest na tym etapie rozwinięte pod katem wychowania w sprawach fizjologicznych ;-). Z natury odpieluchowane dziecko nie zsika się w gacie bo to nieprzyjemne, dziecko wolne robi co popadnie.

 7. Marta napisał(a):

  Czy puściłabym swoje dziecko nago w miejscu publicznym? Nie, nigdy. I argumenty tutaj przytoczone jakoś za mną nie przemawiają. Tym bardziej kwestia pedofilii. Czy przeszkadzają mi inne nagie dzieci na plaży? Nie, bo to nie moje dzieci i nie moja sprawa. Uważam, że każdy rodzic robi jak uważa jeśli nie zagraża to życiu czy zdrowiu dziecka. Na plaży zamiast nagich dzieci boli mnie najbardziej alkohol, mamusia z piwkiem, tatuś sobie drineczka robi, a dzieciaki w wodzie. I to jest straszniejsze niż widok nagiego malucha.

 8. alex napisał(a):

  Powiem tak. Byłam wstydliwym dzieckiem. Na pierwszych w życiu wakacjach nie miałam stroju. Mama roześmiana powiedziała: 'A co Ty chcesz kochanie zakrywać, te 'pestki’? Jesteś mała, nie musisz nosić stroju. To były lata 90. i robiło się zdjęcia z kliszy. Później cała rodzina i znajomi mieli oglądać w albumie jak to kiedyś bywało. I wiece co, ukradkiem wyjęłam z albumu swoje nagie zdjęcia i je podarłam. Jako dziecko. Więc pamiętajcie rodzice. Każdy człowiek jest inny. Każde dziecko jest inne. To, że Wy uważacie, że Wasze dziecko nie powinno się wstydzić, to nie znaczy, że w duchu się nie wstydzi.

  1. Magda napisał(a):

   Kochana, miałam tak samo, jako kilkulatka mama puszczala mnie na plaze w majtkach bez gory kostiumu i ja do tej pory sie tego wstydzilam i wiem, ze ze swoja corka tak nie postapie, dlatego moja niespelna roczna dziewczynka ma dwuczesciowy kostium kapielowy.

  2. Karolina napisał(a):

   Ja również byłam wstydliwym dzieckiem, jestem urodzonym wstydziochem, nawet że jak uczęszczałam do szkoły to miałam w swoim życiu dwie Zielone Szkoły trwające po kilka dni na jednej w ogóle nie chciałam się kąpać bo musiałabym się kapać pod prysznicem razem z innymi dziećmi bo tam gdzie byłam na Zielonej Szkole w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą tam jest takie pomieszczenie z kilkoma kabinami prysznicowymi a jak wstydziłam swojej golizny natomiast na drugiej Zielonej Szkole 3 lata później to jak się miałam kąpać to zamykałam się na zamek w w/w pomieszczeniu i nie chciałam żadnych dzieci wpuszczać do tego pomieszczenia ponieważ wstydziłam się swojego nagiego ciała, Pani wychowawczyni kazała otworzyć mi te drzwi i wpuścić dzieci a ja ani myślałam spełnić tego żądania i kazałam się nawet zabierać tej pani wychowawczyni swojej spod drzwi. Otworzyłam te drzwi dopiero jak się umyłam i ubrałam w strój nocny do spania. Ja również miałam do pewnego czasu swoje nagie zdjęcia z dzieciństwa i również wyjęłam z albumu i podarłam na drobne kawałki a następnie te nagie foty z dzieciństwa oczywiście podarte wylądowały w pierwszym lepszym śmietniku i wie Pani co Pani Alex czy jak się Pani tam nazywa wcale tego nie żałuję ani trochę, w ogóle nie powinnam była mieć nigdy robionych takich zdjęć bo są obrzydliwe, ohydne, wulgarne i zboczone zdjęcia. W ogóle uważam że nagość jest obrzydliwa, ohydna, wstrętna i haniebna i rażąca nie jest wcale czymś naturalnym, zależy dla kogo bo dla mnie na pewno nie.

  3. Karolina napisał(a):

   Moja Mama również do dnia dzisiejszego nie wie o tym że ja swoje nagie zdjęcia z dzieciństwa nie fajne zresztą zlikwidowałam w ciorty ale kiedyś jej to powiem.

 9. alex napisał(a):

  PS. Rodzice do dzisiaj nie wiedzą o zniszczeniu zdjęć, bo nadal głupio mi przyznać że wtedy jako kilkulatka wstydziłam się nagości.

 10. Anonim napisał(a):

  Niby nie chcesz, by ktoś narzucał komuś jak ma dzieci wychowywać, ale narzucasz, że golutkie dzieci są na plaży fajne… Mam dzieci małe i większe, wiele już plaż widziałam i powiem tak, będąc na plaży wśród półnagich kobiet (choć nie byłam jedną z nich – bo dla mnie bikini jest ok, topless zaś dla chętnych) z małymi dziećmi – nawet nie zauważyli, że te panie są w samych majtkach, ale była tam też grupa nastolatków i dla nich owe panie stanowiły największą wakacyjną atrakcję. Znajomy był na hiszpańskiej wyspie, gdzie „odważni” Niemcy kroczyli zupełnie nago aż do recepcji i był to poważny problem dla niego jako ojca kilku i kilkunastoletnich dziewczynek… to o dorosłych… A dzieci? Dzieci to zależy od rodzica, ale ja zawsze ubieram dziecku przynajmniej majtki (choć córka woli cały strój), nie gorszą mnie cudze dzieci ani nie przyciągają mojego wzroku, chyba że wrzeszczą niemiłosiernie…. Dlaczego ubieram? Bo sama też się ubieram, nie chodzę na plaże dla nudystów, bo mnie to nie kręci. Swoje zasady wpajam dzieciom, uczę ich szacunku i tolerancji, a także sposobu ubierania się odpowiedniego do miejsca, w którym jesteśmy. Poza tym nie kręcą mnie cudze dzieci, które idąc bez majtek po plaży sikają obok cudzych ręczników, bo i takie sceny widziałam…(niby dziecku może się zdarzyć, ale psuje zabawę pozostałym i narusza pewną granicę (w końcu na plaży chcemy wypocząć, a nie myśleć o praniu ręcznika, bo cudze dziecko… ). To taka moja refleksja, postawcie się po obu stronach. Zdarzenie rozegrało się niedaleko mnie i uwierzcie nikomu nie było miło… choć to był przypadek…

 11. Pocahontas napisał(a):

  Szkoda, że analizujesz tylko uczucia swoich dzieci, a zupełnie nie bierzesz pod uwagę tego, że ktoś może czuć się niezręcznie w obecności Twoich nagich synów na plaży, która nie jest plażą dla nudystów. Myślę, że majtki na pupie nie zepsują Twoim chłopakom zabawy, a Ty nie będziesz wysłuchiwać uwag na temat nagości, które Ci tak przeszkadzają ;) Czasem warto od małego uczyć dzieci dopasowywania się do społeczeństwa. Ty natomiast przekonujesz, że liczy się jedynie komfort Twoich synów, a otaczającymi Was ludźmi nie należy się przejmować, po czym nazywasz „madką” kobietę, która zwróciła Ci uwagę. Zastanów się nad tym, czy używanie tego pogardliwego określenia, żeby podkreślić, że ktoś jest od Ciebie gorszy, bo jest jedynie śmieszną namiastką rodzica, jest fair.

 12. Piotr napisał(a):

  Obawiam się, że problem gołych dzieci na plaży tworzą ci, którzy w dzieciach widzą obiekt seksualny. Normalnym ludziom to nie przeszkadza.

 13. Joanna12 napisał(a):

  A ja jednak zawsze zakładam mojemu synkowi majtki na plaży. Tym bardziej że uczymy go w domu co to intymność i że siusiaka może pokazywać tylko rodzicom lub lekarzowi. Niech każdy rodzic sam decyduje ale często zauwazalam że jednak te gole siusiaki przyciągają ludzkie spojrzenia.

 14. Ari napisał(a):

  Bardzo krępowało mnie oglądanie zdjęć na których byłam na golasa. Obiecałam sobie, że nie będę tego robić moim dzieciom, dlatego w miejscach publicznych nie pokazujemy się nagi, nie fotografujemy swojej golizny. Nie widzę żadnego problemu w tym żeby ubrać dziecku na plaży majtki, niby w czym mają mu one przeszkadzać… Dlaczego mam je uczyć że jak im niewygodne to mogą się rozebrać do naga i chodzić z siusiakami na wierzchu? Od małego wpajamy im szacunek do innych i że należy się zachowywać tak jakbyśmy chcieli żeby inni się zachowywali. Nie jesteśmy sami na tym świecie i na publicznej plaży również.

  1. Jaro napisał(a):

   Wy nie wpajacie szacunku tylko wstyd, jeżeli rodzice chodzą po domu nago, nie zakrywają się i traktują nagość naturalnie to dzieci też taką postawę przyjmują, znacznie zdrowszą postawę.

 15. Rodzice napisał(a):

  Nasza córka do 11 roku zycia bywała na plaży w samych majtkach, a gdzieś do 7 potrafiła kąpać sie nago. Jej to nie przeszkadzało, nam również. Synowi wcześniej zaczeli się wstydzic, więc sie ubierali. Każde miało to, co chciało.

 16. Karolina napisał(a):

  A ja uważam że nagość jest obrzydliwa, ohydna, wulgarna, wstrętna, haniebna i rażąca i w ogóle nie wybrałabym się na plaże naturystów za nic w świecie, prędzej umarłabym z poczucia wstydu i hańby. A odnosząc się do wpisu użytkowniczki niejakiej Joanny12 to nawet lekarzowi nie pokazałabym swych genitaliów nawet więcej gdybym miała jakąś dolegliwość intymną to w życiu nie poszła bym lekarza nawet jak by mnie bardzo bolało mnie w miejscu intymnym i miała jakieś napuchnięcia wolałabym bym prędzej nawet na to umrzeć z honorem gdybym bez leczenia miała na to umrzeć to wolałabym się unieść honorem niż żyć później w poczuciu hańby i wiecie co drodzy użytkownicy modliłabym się o to żeby to się stało w najlepiej podczas mojej wizyty piwnicy jakbym sama była w domu najlepiej na kilka godzin przed powrotem innego domownika. A co do użytkowniczki Alex to ja również zniszczyłam swoje nagie zdjęcia z dzieciństwa ponieważ były dla mnie nie fajne, wstrętne, obrzydliwe, ohydne i wulgarne i jestem urodzonym wstydziochem. Wyjęłam ze swojego albumu i podarłam na drobne kawałki a następnie wywaliłam do pierwszego lepszego śmietnika i wiecie co drodzy użytkownicy wcale tego nie żałuję ani trochę. Moja Mama również o tym nie wie do dzisiaj ale kiedyś jej to powiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *