Derby 2013

To była piękna niedziela na Wyścigach. Służewiec jest chyba jedynym miejscem, w którym moja ukochana panama nie tylko nie budzi żadnego zainteresowania, ale wręcz wypada biednie w porównaniu do konkurujących z nią kapeluszy na głowach innych gości. Jestem na wyścigach już chyba czwarty raz i podtrzymuję moją opinię, że to miejsce magiczne, wyjątkowe i mocno niedoceniane przez współczesnych warszawiaków. Może i dobrze, bo bardzo wyraźnie widać, kto do tego miejsca pasuje a kto pojawił się tam z przypadku.

Z jednej strony mamy staruszków, którzy od lat spotykają się na Wyścigach i wiedzą wszystko o koniach, trenerach i dżokejach. Albo takich, którzy spotykają się tu towarzysko, obstawiając tylko dla zabawy symboliczne stawki. Znają się, plotkują z paniami w kasach i w bufecie, uśmiechają się do nowych, cierpliwie tłumacząc im reguły zakładów. Głównie są to starsi ludzie, którzy ubierają się zgodnie z wyścigowym dress codem, ale jest też sporo młodych, którzy są zafascynowani urokiem tego miejsca i szybko wsiąkają w atmosferę Służewca.

Z drugiej strony niedzielni turyści w klapkach, którzy nie wiedzą dokładnie co z czym się je, ale coś gdzieś usłyszeli, przyszli, zamowili piwo, frytki i bawią się tu jak na jednym z miejskich pikników, obserwując konie i opalając się na leżaczkach. Oni przychodzą tylko na jedną z trzech głównych imprez sezonu: Otwarcie, Derby lub Wielką Warszawską.

Mieszają się więc na wyścigach dwa style. Mamy czirliderki, radiowe, współczesne hity i panie nie do końca ubrane. Mamy też bufetowe „pieeeeeerogi z mięsem do odbioru!”, przedwojenne, polskie piosenki i panów po 70 w kaszkietach z programem i długopisem w ręku. Wolę ten  drugi klimat, ale po niego to warto się zgłosić w jakąś normalną sobotę, bez wielkich gonitw. Dziś były Derby, więc gonitwa wspaniała, głośna, z wysokimi nagrodami i wielkimi emocjami wokół. Miałam ogromne szczęście, bo wytypowałam w niej trzy pierwsze konie i za zakład, który kosztował mnie parę złotych wygrałam prawie 300zł. Ma się to oko :)

DSC02464

DSC02381

 

DSC02416

DSC02422

DSC02388

DSC02463

DSC02404

DSC02383

DSC02387