Ideał kobiety stworzony przez grafików.

Feelunique.com zrobiło głosowanie na najpiękniejsze części ciała u kobiety i potem graficznie połączyło je w obraz kobiety idealnej. Problem w tym, że ta kobieta się już ludziom nie podoba.

Komponenty kobiety idealnej – screen ze strony Feelunique.com

Dlaczego się nie podoba? To proste. Piękno kobiety polega na jej pełnej kompozycji a nie na poszczególnych elementach. Spójrzcie na taką Keirę Knightley. Ona nie ma w sobie nic pięknego. Rzadkie włosy, przeciętne oczy, wąskie usta, końskie zęby…. A mimo wszystko jest piękna. To znaczy była, dopóki sobie ust nie zrobiła. Reasumując, wszystko musi ze sobą współgrać, by stworzyło razem coś pięknego. To tak jak malowaniem ust: jeśli chcesz pomalować usta mocną, czerwoną szminką, to nie maluj oczu. Jeśli mocno malujesz oczy – to wytłum usta. Oba elementy na raz będą brzydkie.

Do tego dodajmy słabą pracę graficzną i zaburzone są proporcje (spójrzcie na uszy, ramiona, rozstaw i wielkość oczu…) oraz bzdurnych głosujących, którzy wybrali ogromne usta Andżeliny na ideał piękna. Duże nie zawsze jest piękne.

 

Komentarze do wpisu: 5 Napisz komentarz

  1. Ten kiepski fotomontaż się nie sprawdza, sprawdza się natomiast metoda uśredniania obrazów kilkuset lub kilku tysięcy twarzy (wygenerowana w ten sposób twarz wydaje się dla większości obserwatorów atrakcyjniejsza od poszczególnych twarzy składowych) lub rekonstrukcja twarzy o określonych cechach za pomocą metody zwanej eigenface (w uproszczeniu polega ona na kombinacji wektorów własnych – stąd słowo „eigen” w nazwie – uzyskanych ze zbiorów zdjęć twarzy za pomocą analizy czynnikowej – najczęściej analizy głównych składowych – takie wektory reprezentują wtedy podstawowe cechy twarzy ludzkiej i można je poddawać kombinacji liniowej w celu uzyskania cech pośrednich). Wtedy wychodzi o wiele bardziej harmonijnie.

  2. No i właśnie – na podstawie większości przeprowadzonych badań można wnioskować, że człowiekiem postrzeganym jako idealny przez większość społeczeństwa byłby taki, którego wszystkie cechy wyglądu mieściłyby się idealnie pośrodku rozkładu tych cech w populacji. Paradoksalnie – zupełnie nie to mamy na myśli, kiedy używamy słowa „przeciętny” w znaczeniu potocznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *