Reklamy z lat 90′

Przygotujcie się na magiczną podróż w lata 90′. #Gimbyniezrozumiejo, ale to były cudowne lata. Nie dlatego, że były lepsze, tylko dlatego, że byliśmy wtedy dziećmi. No dobra, były też pod paroma względami lepsze. :)

Nocą wsiąkłam w przeglądanie na jutiubie starych reklam i zaskoczyło mnie, jak wiele z nich pamiętam. Ba, pamiętam wszystkie. Serio. W sumie nic dziwnego. Nie było wtedy internetów i komórek, więc w przerwach od wspinania się na drzewa i fikołków na trzepaku oglądaliśmy dużo telewizji. A bloki reklamowe trwały… po trzy minuty. Niektóre z nich byłyby dziś uznane za bardzo niepoprawne politycznie, były w nich gołe cycki, lekarze polecający leki, wszystkie możliwe stereotypy płciowe i rasowe. I było dużo piosenek i wierszyków, które śpiewam dziś z dokładnością do każdej nutki.

Jeśli dobry masz gust, to znasz już ten znak. 
Szklanka rwie się do ust. Ach.. cóż to za smak!
Herbat król nosi znak firmy Lipton tea. 
Sukcesu ma smak, więc go spróbuj i Ty! 
Jeśli dobry masz gust, a wierzę, że tak, 
Wybierzesz smak Lipton tea, wybierzesz ten znak! 
Ten znak to Lipton tea, numer jeden na świecie. 

To była naprawdę dobra piosenka, pomijając oczywiście bezczelność przekazu reklamowego „Jeśli dobry masz gust, a wierzę, że tak…” :) A ja siedziałam przed telewizorem wpatrzona w zupełnie niepolskie twarze na ekranie i śpiewałam razem z nimi. Konsument idealny. Choć liptona jakoś nie piliśmy.

Co to jest prawdziwa męskość? To trudno określić, ale łatwo zrozumiec. To jest sposób, w jaki on się porusza, rozbiera się, patrzy, uśmiecha się i całuje. I kiedy jest blisko mnie… ten jego zapach… zapach mężczyzny… 

Brut. Istota męskości. 

Do dziś mi się ten facet podoba. (Druga reklama z poniższego bloku)

 Najmilsza chwila poranka: kawy Jacobs filiżanka. No kto nie zna tego sloganu?

A tu prawdziwa perełka, bo …gram w tej reklamie z 1991 roku. Widać mnie oczywiście tylko ułamek sekundy, choć kręciliśmy ją w szkole cały dzień i nawpychałam się tych batoników do porzygania. Reklama zaczyna się w 46 sekundzie, a ja pojawiam się w różowej bluzie w 0:52. Do dziś nie zapłacili, ale to chyba wtedy było normalne, że się dogadywało z dyrektorem szkoły i wykorzystywało dzieci w reklamie za darmo. ;)

Uwaga uwaga, Mentos, the freshmaker!

W przeglądaniu tych reklam na jutiubie można naprawdę utonąć. Jeśli znajdziecie swoje ulubione, podzielcie się. Na pewno zapomniałam o kilku hitach :)

Komentarze do wpisu: 25 Napisz komentarz

 1. Kuceł Filolog napisał(a):

  Królewskie. Cała seria spotów z typowym „Panem Zbyszkiem” i jego kumplami oraz żoną.
  Oraz..późna w stosunku do tych reklama batonów Maciek. Była koszmarna. Na brudnym boisku kilku bananów kopie piłkę, bramkarz dostaje strzał w nabiał, zwija się z bólu i pojawia się napis 'Maciek. Lepszego batona nie trafisz’.
  Camele również miały niezłe reklamy. No i klasyka Frugo.

  1. http://shebis.wordpress.com/ napisał(a):

   Oglądając te wszystkie reklamy odnoszę wrażenie, że w szalonych latach 90 normą było komponowanie piosenek do reklam. Szkoda, że dziś już się tego tak nie praktykuje. Dużo bym dała aby usłyszeć piosenkę zachwalającą tampony albo taki serwis cinkciarz :-)

 2. olacom napisał(a):

  wow! Segritta, dzięki za ten post! ale się przeniosłam w błogie lata późnego dzieciństwa :-))) oczywiście pamiętam WSZYSTKIE reklamy (a teraz nie znam, żadnej bo mam nagrywarkę i wszystko przewijam)
  PS. o tą kasę za udział w reklamie bym się upomniała ;-P

 3. cinerrea napisał(a):

  Znajdź vidal sassoon (end łosz, end goł, end łosz, end goł).
  Nigdzie nie ma, Prusakolep (rewelacyjną pulapkę nĘcĄcĄ) znalazłam.

 4. Magda Wojtkiewicz napisał(a):

  Chyba nie ma na YT, ale ja do dzisiaj pamiętam, jak w ’90 kobieta z radością zmywała podłogi z „Ajax floral fiesta” na ustach

 5. Jeśli chodzi o reklamy, to jedna z tych rzeczy, dla których lubię wracać myślami do swojego dzieciństwa.
  Moja pierwsza myśl po przeczytaniu twojego tekstu to: Werther’s Original <3
  http://www.youtube.com/watch?v=4x80iA5fxVo

  A oprócz tego, przedświąteczny szereg reklam w okolicach godz. 19, przepełnionych różem. Lalki, akcesoria, wózeczki, domki, zabawki. I ta nieposkromiona żądza posiadania wszystkiego!

 6. Kinga napisał(a):

  Zostaniesz moją królową jeśli znajdziesz reklamę szamponu johnson & johnson z tekstem „obiecałaś” :) Nigdzie nie mogę jej znależć :(
  Teraz nie robią już takich reklam jak tamte :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *