SPOSÓB NA UPAŁY

Stęskniliście się za postami edukacyjnymi? Nie? Trudno. I tak mam właśnie zamiar palnąć Wam kazanie inspirowane upałem.

Pewnego poranka, siedząc z kumpelą przy mojej słynnej jajecznicy z majonezem, zaczęłyśmy rozmawiać o …pogodzie. I nie był to akt desperacji konwersacyjnej, tylko moja chęć wykorzystania owej kumpeli, która w sprawach biologicznych jest mistrzynią. Oto, czego się dowiedziałam:

Skoro temperatura ciała człowieka to 36,6 stopni, to czemu do cholery jest nam gorąco przy temperaturze powietrza równej 30?
Człowiek, podobnie jak inne ssaki, jest zwierzęciem stałocieplnym. To oznacza, że temperatura otoczenia praktycznie nie ma wpływu na temperaturę naszego ciała. Płazy i gady biorą ciepło z zewnątrz i właśnie dlatego moja żółwica Britney lubi wylegiwać się na słońcu. Gdy jest rozgrzana, nabiera ochoty na seks – gdy jest jej zimno, śpi.
Człowiek nie jest żółwiem a jego organizm jest jak silnik samochodowy. Żeby pracować – potrzebujemy chłodnicy w postaci chłodnego powietrza. 30 stopni to trochę za dużo, więc zaczynamy się przegrzewać.

Dlaczego się pocimy? I czemu jest nam chłodniej, gdy jesteśmy mokrzy?
Woda w organizmie człowieka pełni funkcję regulacyjną dla temperatury ciała. Dzieje się tak dlatego, że woda ma większą pojemność cieplną od powietrza. Tak więc pot, który wydostaje się przez pory skóry zabiera nam ciepło potrzebne do wyparowania wody. To też forma chłodnicy.
To, jak szybko woda zabiera nam ciepło, można zaobserwować podczas kąpieli w jeziorze lub morzu. Leonardo Di Karpio (wymarzony partner ML) nie wierzył i dlatego nie przetrwał katastrofy Titanica.
Z ciekawostek: psy się nie pocą. Odpowiednikiem pocenia się jest u nich dyszenie. Dlatego tylko kretyni zakładają psom latem ciasne kagańce lub zostawiają je w samochodach.

Dlaczego spada nam apetyt podczas upałów?
Ponieważ organizm nie chce wytwarzać więcej ciepła. Po co mu więc dodatkowe paliwo?

Dlaczego nad morzem lato jest mniej upalne a zima – cieplejsza?
Ponieważ woda wolniej zmienia temparturę od powietrza. Dlatego łagodzi klimat i w zimie działa jak kaloryfer a w lecie – jak chłodnica.

Porady Segritty na upały:

Najlepszy sposób na opalanie się: spryskiwacz do kwiatków napełniony wodą. W ten sposób uzyskamy ten sam efekt co przy poceniu się. Woda zabierze ciepło ciału i wyparuje. Można też dolać do spryskiwacza trochę olejku do ciała. No i fajnie jest też zmoczyć ręcznik, na którym się leży.

Najlepszy napój: dużo wody i …gorąca herbata. Nie wiem, jak to działa, ale po wypiciu herbaty jest chłodniej niż po wypiciu czegoś z lodówki.

Najlepszy sposób na chłodne mieszkanie: srebrne żaluzje lub rolety. Ciemne zasłony nagrzewają się bardzo szybko od słońca natomiast srebrne – odbijają światło .