Don't Starve

Przeklęty niech będzie poniedziałek, w którym kupiłam grę Don’t Starve, bo jeśli tak dalej pójdzie, umrę z głodu w realu. Gram w nią namiętnie od trzech dni i nie mogę przestać. A zaczęło się od głupiej kontuzji palca u stopy, która to uniemożliwiła mi udział w lekcji tanga. Kupiłam więc produkt Klei Entertainment, żeby pograć lajtowo wieczorami. No i mam granie do 6 rano. 6 Zrzut ekranu 2013-07-17 o 02.57.37
Don’t Starve to prosty survival, w którym nie ma żadnego samouczka, bo wszystkiego uczysz się „na logikę” na bieżąco. Jesteś Wilsonem, naukowcem, który przypomina mi Mikołaja Teslę. Zły Demon Maxwell zsyła Cię na obcą, dziwną planetę z pustymi kieszeniami. Masz jedno zadanie: przetrwać. Szukasz więc pokarmu, uczysz się rozpalać ogień, polować, uprawiać ziemię. Świat wokół Ciebie jest dziki, nieprzyjazny, czasem mroczny. Klimatem Don’t Starve przypomina mi najlepszej klasy escape’y. Atmosferę grozy tworzy bardzo dobra muzyka, piękna grafika (nie realistyczna, rysunkowa, prosta, ale jednak piękna) oraz mnóstwo elementów z pogranicza nauki i magii.
Tym, co jest jednocześnie najlepsze i najgorsze w tej grze, to jej bezkompromisowość w kwestii przetrwania. Jeśli giniesz (a nie jest trudno umrzeć w Don’t Starve), to giniesz na amen. Nie masz save’ów, nie odradzasz się w punkcie startu. Po prostu kończysz grę i musisz zacząć grać od nowa. Są pewne sposoby na odrodzenie się, ale jest ich niewiele i mogą być użyte tylko raz. To wkurza niemiłosiernie – zwłaszcza, jeśli zbudujesz sobie wypasiony obóz, przetrwasz 50 dni w dziczy, wynajdziesz różne maszyny, nazbierasz surowców i nagle – bum – zgasło ognisko – the end. Z drugiej strony jest to element, który sprawia, że rozgrywka jest naprawdę emocjonująca. Dzięki temu bardzo ostrożnie zwiedzasz świat, nie szarżujesz na potwory, których nie znasz i cieszysz się jak dziecko, jeśli uda Ci się przetrwać kolejną noc. Ciekawe, co by się stało, gdyby podobne reguły wprowadzić w mmorpegach. ;)
Gorąco Wam Don’t Starve polecam.

Like a boss
Like a boss

7 Zrzut ekranu 2013-07-17 o 04.52.16
5 Zrzut ekranu 2013-07-17 o 01.38.08
4 Zrzut ekranu 2013-07-17 o 01.32.17
3 Zrzut ekranu 2013-07-16 o 23.27.15