Jakżeś się ubrała?!

„Ubierz mnie” w reżyserii Małgorzaty Goliszewskiej. Gosia bez przerwy słucha krytyki swojego doboru ciuchów. Mama, tata, babcia, znajomi – wszyscy uważają jej stroje za niechlujne, zeszmacone, nieładne. Gosia postanawia więc zrobić eksperyment i każdemu z krytyków dać szansę na ubranie jej według własnego gustu.

Jestem urzeczona tym filmem. :) Świetnie pokazuje on problem ubioru w oczach ludzi. Jak wielką wagę do niego przywiązują i jak bardzo on wpływa na ich postrzeganie drugiego człowieka. W takich chwilach dziękuję Matce Rodzicielce, że nigdy nie krytykowała moich ciuchów i nigdy nie wkładała mi do głowy żadnych bzdur w stylu „tak nie możesz się ubrać”. Od dziecka ganiałam w tym, w czym mi było wygodnie, nawet jeśli inne koleżanki wybierały już z mamą „kobiece” sukienki i nie mogły wspinać się na drzewa w nowych rajstopkach. Pół zycia chodziłam w starych T-shirtach i spodniach dresowych, skupiając się na ważniejszych sprawach niż najnowsze dżinsy czy buty marki Vans, za którymi przepadali moi rówieśnicy. A potem zupełnie sama z siebie zaczęłam szukać własnego stylu – i odnalazłam go w kobiecej klasyce i tzw. sportowej elegancji. Tak mi pewnie zostanie do starości. Mam tylko nadzieję, że nie będę wnuczek wciskać w białe berety, „bo do wszystkiego pasują”. ;)

Wracając do filmu: to bardzo odważna i wciągająca produkcja. Odważna, bo bez cenzury pokazuje relacje domowe „od kuchni”, wciągająca, bo obfituje w teksty, które mają szansę stać się kultowe.
„Maseczkę na ryj, wygładzić”, mówi tata o tym, co by zrobił swojej córce.
„Co to są? To są lycry? Na nogach?!”, oburza się mama.

Najśmieszniejsze – choć niby łatwe do przewidzenia – są przeczące sobie reakcje otoczenia. Babcia ubiera Gosię po swojemu, po czym zachwyca się, że w danym zestawieniu jej wnuczka wygląda jak piętnastolatka, młodo i pięknie. Koleżanki Gosi o tym samym stroju wyrażają się zupełnie przeciwnie. Wg nich Gosia wygląda staro i nieatrakcyjnie. Jak pani z dziekanatu. I jak tu zadowolić wszystkich?

Nie zadawalać. Robić zdjęcia. I założyć bloga ;)