Wartość rzeczy

male nowe IMG_4601

Problemy są zawsze ważniejsze od sukcesów. Brak jest zawsze ważniejszy od posiadania. Żal za tym, co utraciliśmy jest zawsze ważniejszy od radości z tego, co mamy. Tak już jest, nie bez przyczyny z resztą, bo dzięki temu się rozwijamy. To, co już jest, nie wymaga naszych starań tak bardzo jak to, czego nie ma albo z czym jest problem. Warto jednak czasem sprzeciwić się tej naturalnej, ludzkiej tendencji do umartwiania się i być może dojść do wniosku, że teraz – nie jutro, nie wczoraj, ale TERAZ jesteśmy szczęśliwi.

Znalazłam ten wykres na fanpejdżu Get More Social. Czy odpowiada on Waszym doświadczeniom?

wartosc rzeczy

 

Od głupiego gadżetu, przez bardziej wartościowe rzeczy i osiągnięcia – takie jak mieszkanie, praca, schudnięcie… – po te najważniejsze jak np. zdrowie – często nie umiemy cieszyć się tym, co mamy. Wiem. To coelhizm w czystej formie, ale nawet najbanalniejsze prawdy warto sobie od czasu do czasu przypomnieć.

Czego brakuje Ci do szczęścia? Pamiętasz, o czym marzyłeś 5, 10 lat temu? Pewnie nawet nie zauważyłeś, że pewne marzenia się spełniły, a Ty po prostu znalazłeś sobie nowe, bez których szczęśliwy nie będziesz. Mój dobry przyjaciel ma bardzo poważne problemy finansowe. Tak poważne, że może stracić absolutnie wszystko, choć i tak pozbył się już większości tego, co miał. Jest w depresji, umartwia się, jest mu naprawdę ciężko. Ale jest zdrowy. I tak sobie myślę – choć oczywiście nie życzę mu tego – że gdyby teraz zdiagnozowano mu raka, doceniłby stan, w jakim znajdował się wcześniej. Spotkałam kiedyś 50-letnią kobietę, która powiedziała, że zazdrości swojej rówieśniczce ze stwardnieniem rozsianym. Dlaczego? Ona ma dwójkę wspaniałych dzieci a ja nie mam nikogo. Jest chora, cierpi i niedługo umrze – ale wolałabym być na jej miejscu, bo ja pożyję może 20, 30 lat dłużej niż ona, ale nigdy nie będę miała dzieci, nikt nie będzie o mnie pamiętał, chodził na mój grób i nikt nie będzie szczęśliwy za mnie. Po co mi te 20 lat?

Czy jesteś zdrowy? Czy jesteś wolny? Czy jadłeś dziś obiad? Dlaczego więc nie jesteś szczęśliwy?