Wynalazki, które ułatwiają życie.

Co jest największym wynalazkiem ludzkości? Koło oczywiście. Nie telewizor, nie komórka i nie internet. Największymi wynalazkami są te proste, z pozoru oczywiste rozwiązania, których spróbujesz raz i potem ciężko Ci będzie obyć się bez nich. Na tym też polega dobre wzornictwo przymysłowe: na łączeniu ładnego dizajnu z – przede wszystkim – funkcjonalnością. Wielu projektantów zdaje się o tym zapominać. Dobrze, że nie wszyscy.

Oto kilka moich ulubionych wynalazków, które będą mi towarzyszyły do starości i prawdopodobnie zarażę nimi swoje dzieci. Może i Was…

Wyciskarka do kawy.
Najlepsza – szwedzkiej firmy Bodum. Wsypujesz kawę, zalewasz wrzątkiem, nakładasz wieczko z sitkiem, po 28 sekundach (tak!) przeciskasz sitko, nalewasz do filiżanek świeżą kawę bez fusów. I to jest najlepsza kawa. Lepsza od tych z ekspesu i innych wynalazków.

Łopatka do sera.
Po co się męczyć z krojeniem sera nożem, skoro można szybko i łatwo ukroić sobie cienki plasterek tym urządzeniem? BONUS: używam tej łopatki tez do krojenia masła prosto z lodówki.

Magnes na noże.
Wisi u mnie na szafce w kuchni. Od zawsze. Rozwiązanie dużo wygodniejsze od dechy z dziurami, w które nie zawsze się trafia i które brudzą się w środku.

Notatniki Moleskine
Genialne w swojej prostocie notatniki, kalendarze, organizatory, książki telefoniczne. Nie gniotą się, zajmują tyle miejsca, ile powinny, nie otwierają się w torebce (dzięki gumce), wyglądają stylowo, no cudne są. Raz kupiłam przypadkiem. I tak już zostało.

Nutella w szklance.
Świetny sposób na nutellę i szklankę w jednym. I do tego szklanki są naprawdę fajne, proste, pasujące do wszystkiego. Ja już innych nie używam :)

Popielniczka francuska.
Roboczo ją francuską nazwałam, bo tam też po raz pierwszy się z taką zetknęłam. Dobry patent na zewnętrzną popielniczkę, bo wiatr nie rozwiewa popiołu. Strzepnięty – wpada do środka. Ugaszonego papierosa można łatwo schować podnosząc na chwilę wieczko.

Przejście dla kota.
Ile to ludzie się głowili, jak tu wypuszczać i wpuszczać kota bez konieczności marznięcia godzinami przy drzwiach (koty mają tendencję do stania w progu i decydowania się godzinami, czy aby na pewno chcą przejść). Aż tu ktoś mądry wpadł na tak banalne rozwiązanie…

Blokada do okien uchylnych.
Podobno w ogóle okna uchylne to polska specjalność. Obcokrajowcy dziwią się temu wynalazkowi, bo na Zachodzie tego nie majom. ;) No, ale jak już okno uchylne, to też można sterować stopniem uchylenia. Na wszystkich oknach to mamy w domu (tylko na górze, a nie z boku). Proste, przydatne, tanie.

Papierowa podkładka na biurko.
To właściwie plik dużych kartek, które kładziesz na biurku. Zapisujesz tam wszystko, co akurat musisz zanotować. Jak się jedna kartka zużyje, odrywasz ją i wyrzucasz. Nie wyobrażam sobie innej podkładki pod lapsa.

Łyżeczka do miodu.
Idealna do cieknących, lepkich substancji w słoikach. Wystarczy po użyciu zawiesić wygiętą łyżeczkę na brzegu słoika a miód będzie skapywał do środka.

To były te przetestowane, teraz czas na kilka inspiracji, które mnie zainteresowały:

Szuflady w schodach.
…tu – na buty. Moja mama jest specem od wykorzystywania każdego centymetra przestrzeni. Mamy w domu skośne półki, szuflady pod łózkami, parapety jako biurka, półki z książkami jako ściany działowe… ale tego nie mamy. A fajne.

Pijacki zamek.
Bardziej ciekawostka, bo w sumie rzadko mam problemy z trafieniem w dziurkę. Ale niektórzy mają często, zwłaszcza o piatej nad ranem.

Filiżanka, która nie wymaga łyżeczki.
Ciekawy pomysł. Choć wydaje mi się, że w praktyce ma sporo wad. Przy kręceniu filiżanką napój się będzie wylewać. No i kształt mi się nie podoba. Mówiłam już, że lubię szklanki po Nutelli? ;)

Stojące szczoteczki do zębów.
I koniec z dylematem, gdy nocujemy w nieswoim domu  „jak tu odłożyć szczoteczkę, by nie dotykała włosiem powierzchni umywalki”.

 

 

Ostatnio wprowadziłam w życie pomysł z małymi pendrive’ami, do których dokupiłam haczyki i teraz mam śliczne, niebieskie kolczyki dwugigowe. :) Ale i tak daleko mi do takich rozwiązań:
Polak potrafi – ciepła woda.

Jeśli macie jakieś sprawdzone lub ciekawe patenty, podzielcie się. Najciekawsze dołączę do tej listy.