IMIĘ

Skoro już powróciliśmy do tematów polonistycznych, profesor Segritta nauczy dzieci, czym jest imię i nazwisko. Wielu z Was nie zdaje sobie sprawy z tego, ile mogą one powiedzieć o człowieku i jego pochodzeniu. Zacznijmy od imienia.

W dawnej kulturze Słowian imię miało właściwości mistyczne. Znajomość imienia jakiegoś człowieka dawała nad nim władzę, dlatego często nadawano imiona w tajemnicy i znał je tylko najbliższy krąg danej osoby (np. rodzice, piastunka lub szaman, który je nadawał). Dziecko, które zmarło przed tym, jak dostało imię, było posądzane o cechy demoniczne, gdyż to właśnie imię nadawało status człowieka. Ten rodzaj myślenia możecie znać z książki Urszuli Le Guin pt. „Czarnoksiężnik z Archipelagu”. Tam bohater miał dwa imiona – jedno oficjalne – drugie „prawdziwe”, którego wyjawienie było dowodem ogromnego zaufania.

Efektem tych wierzeń były popularne imiona „mylące”, które miały złe moce wprowadzić w błąd. Gdy w rodzinie naznaczonej jakąś klątwą rodziło się dziecko a rodzice chcieli je ochronić przed złymi duchami, nadawali mu takie imię, by duchy nie kojarzyły dziecka z daną rodziną. Były to takie imiona jak:
Niemój – „nie mój (syn)”
Niesiebor – „nie Siebor” (Siebor to normalne imię. Tak, jakby nazwać dziecko „Niekasia”).
Wygnan – „wygnany z rodziny lub wsi”.
Nalezionek – „znaleziony” a więc nie narodzony z danej rodziny.
Wrzeszcz – „wrzeszczący” – miało to odstraszać złe moce.

Często nadawano też imiona życzące, czyli takie, które miały mieć wpływ na przyszłość dziecka. Wierzono bowiem, że człowiek staje się taki, jak jego imię. Tak powstało wiele imion złożonych. Np.:
Bogumił – „Bogu miły”, a więc ma być miły Bogu, lubiany przez niego.
Mirosław = Sławomir – „Mir sławiący”, a więc sławiący pokój.

Innym sposobem nadawania imion było porównanie do zwierzęcia lub rośliny. Miały takie imiona przenieść na człowieka pewne cechy:
Wilk – groźny.
Dąbek – silny, długowieczny.
Malina – słodka, rumiana dziewczyna.

Były też imiona odprzezwiskowe np.:
Matuł
Wałkuń

Potem nastała era imion chrześcijańskich i tu chyba nie potrzeba żadnego tłumaczenia. Do dziś zresztą trwa zwyczaj nadawania dzieciom prawie wyłącznie imion świętych katolickich i choć panuje też moda na imiona oryginalne lub obce, jest ona trzymana w ryzach przez prawo.

W Polsce nie wolno nadać imienia, które:
ma obcą pisownię – np. Angelika – powinno być Andżelika.
jest imieniem żeńskim a nie kończy się na „-a”. Np. Nicole – powinno być Nikola lub Nikoletta.
jest imieniem obcym a ma swój polski odpowiednik. Np. John – powinno być Jan. Natalie – powinno być Natalia.
Wyjątek stanowią rodziny, w których przynajmniej jedno z rodziców nie jest Polakiem i chce nazwać dziecko imieniem właściwym dla jego kraju i tradycji. Oczywiście zdarzają się też sytuacje, w których rodziny polskie nadają dzieciom imiona nieprzepisowe, ale to sytuacje bardzo rzadkie i nie radziłabym na takie szczęście liczyć.

Na koniec kilka luźnych uwag:

 • Przesrane mają Amerykanie o imieniu Dick, bo „dick” to także kutas.
 • Wszystkie Piotrki to fajne chłopaki.
 • Steven to pierwsze imię, które przychodzi na myśl Anglikowi, gdy myśli o geju.
 • Mercedes to imię żeńskie. Samochód został nazwany od imienia – nie odwrotnie.
 • Imię Jezus jest bardzo popularne w krajach hiszpańskojęzycznych.
 • W ostatnich latach warszawskie dziewczynki najczęściej dostają imię Julia – a chłopcy – Jakub.
 • "A imię jego czterdzieści i cztery". To kuriozalne imię to w istocie Adam. Alfabet hebrajski jest alfabetem spółgłoskowym. Wg kabały żydowskiej liczbie 40 przyporządkowana jest litera D – a liczbie 4 – litera M.Stąd wniosek, że imię 40 4 to w istocie ()D()M -> Adam.
 • Grażyna to nie imię staropolskie. To imię wymyślone przez Mickiewicza. :)

Jeśli chcesz poznać znaczenie swojego imienia, ładnie o to poproś Hanuś w komentarzu. :)

Komentarze do wpisu: 49 Napisz komentarz

 1. Gość: Femme, pa109.biskupice.sdi.tpnet.pl napisał(a):

  Nie Anjelika lecz Angelika. Anjelika musiałoby być wymawiane „Anżelika”, a nie przez „dż”. Wiem, czepiam sie :)

 2. Gość: , ebq90.internetdsl.tpnet.pl napisał(a):

  Witaj Segritta!

  Bardzo ciekawe to o czym napisałaś. Nie zwracałam większej uwagi na aspekt entymologiczny zarówno imienia, jak i nazwiska.

  Natomiast przywiązuję szczególną uwagę na imie poznanej osoby, gdyż w przeszłości interesowałam się znaczeniem imion, a tym samym potrafię „z góry” określać dana osobę.

  Może wydawać się to dość dziwne, ale w większości przypadków imię bardzo dokładnie określa nas samych, nawet, wtedy gdy jeszcze nie „zaprezentowaliśmy się”.

  Co nie oznacza, że oceniam ludzi na podstawie ich imienia, ale wielokrotnie sugerowałam się tym, czego mogę oczekiwać, spodziewać się lub…obawiać!

  Pomaga mi to w tworzeniu grup znajomych, zawieraniu nowych kontaktów, a obecnie w mojej pracy.

  To tylko tak na marginesie….

  Lubię „Cię” czytać i czasami chcę wtrącić swoje „trzy grosze”.

  Pozdrowionka Hanuś

 3. Gość: kasiek, pb223.koszalin.cvx.ppp.tpnet.pl napisał(a):

  Poznalam kiedys chlopaka o i imieniu Wenancjusz i jednego o imieniu Miłosz (byl strasznie wrazliwy i piekielnie przystojny)…z dziewczecych imion przypomina mi sie : Blanka i Tatiana- nietypowe imiona, ale dziewczyny sa naprawde fajne-Tatiana ma doktorat z fizyki :))))

  Imiona moich dzieci po prostu wpadly mi do glowy same, jak nosilam je w brzuchu:

  Julka :) (to bylo 10 lat temu) i Natan,a corka mojego meza to Cindel (cudzoziemka)

  co oznacza imie/nick Segritta???

 4. Gość: blair, aczt208.neoplus.adsl.tpnet.pl napisał(a):

  Wszystkie Piotrki to fajne chłopaki. – racja. Z jednym nieźle sie bawiłam na ostatniej imprezie :D:D

  A imie Magdalena? Co znaczy?

 5. Gość: , ebq90.internetdsl.tpnet.pl napisał(a):

  Witaj bena1209 oraz blair…

  Z mojej strony brzmi to nastepująco:

  Bernadeta – Imię pochodzenia francuskiego. Noszą je kobiety szlachetne, filantropki, niezwykle religijne, wrażliwe na troski drugich osób. Mają skłonności do ascetyzmu. Wysoko cenią sobie własne imię, mają wyostrzone poczucie odpowiedzialności. Wrażliwe na sztukę, ujawniają w późnym wieku swój talent artystyczny. Niezbyt chętnie wychodzące za mąż, ceniące osobistą wolność.

  Magda – ma duży temperament, bystry umysł, jest impulsywna. Reaguje dojść nerwowo. Gdy jednak nieco ochłonie można z nią spokojnie porozmawiać na każdy temat. Nie znosi rygorów, stałych obowiązków, regularności.

  Magdalena – Magdaleny są wrażliwe i wyczulone na subtelne sygnały, których większość ludzi po prostu nie dostrzega. Jednocześnie jednak nie ulegają złudzeniom, mają dar jasnego widzenia rzeczywistości oraz – rzadko idzie to w parze – niewątpliwy życiowy spryt. Kobiety o tym imieniu dążą do tego, żeby poznać życie w całej pełni; pociągają je zarówno rzeczy idealne, jak poezja, sztuka i filozofia, jak i sprawy „świata tego” – rywalizacja, pieniądze i seks. Oddają się jednemu i drugiemu, nie dzieląc swojego życia na osobne szufladki. Uroda Magdalen polega głównie na witalności. Zdarza się, ze silnie działają na mężczyzn, choć wcale nie są pięknościami z okładki. Małżeństwo i dom raczej nie są dla Magdalen celem samym w sobie. Ich celem jest życie na wysokich obrotach. Uwaga, panowie! Tym kobietom trzeba umieć sprostać!

  Natomiast o głębszą analizę poproście Segrittę – przypuszczam, że udzieli Wam kompetentnej odpowiedzi.

  Pozdrowionka Hanuś

 6. dzięki Hanuś, ale tylko część się zgadza, nie cenie sobie swojego imienia, wręcz go nie cierpię. Uważam, że mnie pokarano takim imieniem. co do zdolności artystycznych to tez nie moge się zgodzić, ale do późnego wieku jeszcze chwila mi została, więc może….Za mąż wyszłam dość chętnie i raczej wcześnie, baaardzo cenie sobie wolność.No i z tą religijnością… raczej duchowość bym powiedziała

 7. Gość: , ebq90.internetdsl.tpnet.pl napisał(a):

  bena…

  Ja tylko skopiowałam z netu te informacje, więc nie bierz ich zbyt dosłownie…:D :)

  Hanuś

 8. Gość: , ebq90.internetdsl.tpnet.pl napisał(a):

  bena…

  Twój link zdecydowanie bardziej dosadnie mnie samą charakteryzuje!!!

  Dzięki! Jest super!

  A co do Twojego imienia?

  Uważam, że jest na tyle oryginalne i wzbudzające respekt, że powinnaś być raczej z niego dumna!

  Pozdrowionka Hanuś

 9. Gość: , ebq90.internetdsl.tpnet.pl napisał(a):

  No niestety muszę jednak dodać, że nie mam na imię Hanuś…bo nie zgodziłabym się z charakterystyką dotyczącą Hanny!

  Pozdrowionka Hanuś

 10. „panuje też moda na imiona oryginalne lub obce”

  Ta moda właśnie mnie dobija. Teraz większość stara się nadać swojemu dziecku takie imię, żeby drugie takie nie znalazło się w promieniu co najmniej stu kilometrów. Mi to wygląda na sposób na dowartościowanie się: „a moje dziecko będzie miało tak na imię jak żadne inne”. Po prostu żałosna i irytująca bufonada i snobizm. Również jest to rozpowszechnione wśród osób znanych. Na przykład dzieci Marty i Michała Wiśniewskich to Xavier i Fabienne. Nawiązując do Twoich uwag o imionach, są one niezgodne z polskim prawem(!) Ale olać prawo. To jest według mnie postawa antypolska. To już nie ma ładnych rodzimych imion? Wśród nich również znajdują się imiona rzadko spotykane, oryginalne. Ale nie. Niedowartościowani rodzice wolą nie podejmować takiego ryzyka. Owszem, mała Brygidka czy Emilianek być może przez całe życie nie spotkają swojego imiennika, ale w końcu ludzie znają te imiona, a chodzi o to, „walić po oczach” oryginalnością, niepowtarzalnością. Nie chcę siać tutaj nadętego patriotyzmu, ale nazywanie własnych dzieci imionami wziętymi z kosmosu jest ewidentną manifestacją braku jakiegokolwiek patriotyzmu i identyfikowania się ze swoim krajem. Mówiąc krótko, przegięcie.

 11. Gość: bob, ben133.neoplus.adsl.tpnet.pl napisał(a):

  o zgodzilbym sie z ta osoba ktora jako druga sie wypowiadala. Co chcesz osiagnac piszac takie w miare oczywiste rzeczy Segritta ?? Chociaz ktos w koncu musi realizowac pozytywistyczne hasla pracy u podstaw. Oświec mnie Segritta !

 12. bob,

  nie dla wszystkich te rzeczy sa oczywiste. Np. Ty masz braki w interpunkcji i możesz odnaleźć się w tekście zasadach poprawnego stawiania znaków interpunkcyjnych, który niedługo napiszę. Dla innych to będzie „oczywiste”. :)

 13. Intelli, ja nie widzę niczego złego w nadawaniu dzieciom imion oryginalnych, o ile oczywiście imiona te nie są obraźliwe lub „dziwaczne”. Mimo powszechnej opinii, że oryginalne imię naraża dziecko na drwiny, nie jest to wcale częste zjawisko. A nawet jeśli dziecku nie jest dobrze z jego imieniem, to często później je docenia. Funkcją imienia jest przede wszystkim odróżnianie ludzi. Oryginalne imię ułatwia też zapamiętanie osoby.

  Myślę, że demonizowanie oryginalnych imion jest trochę nieuzasadnione i najczęściej robią to ludzie, którzy mają imię popularne (żeby nie powiedzieć – pospolite).

  W końcu każde imię było kiedyś „oryginalne” i dopiero później weszło do użytku publicznego. No i – tak jak w języku – im więcej różnorodnych imion, tym lepiej. Co to byłby za świat, gdyby każdy nazywał się albo Adam lub Ania. ;)

  Ja widzę granice dużo dalej niż Ty, ale je widzę. Np. nazywanie dziecka „Crazy Horse” (były takie próby w Stanach) jest już przesadą. Imię powinno być moim zdaniem łatwe do wymówienia, jednoczłonowe i nie zawierające obraźliwych dwuznaczności (takie „crazy” tylko potocznie ma wydźwięk pozytywny. Etymologicznie oznacza człowieka chorego psychicznie). Niewskazane jest też, myślę, nadawanie imienia po postaciach kontrowersyjnych lub źle kojarzonych historycznie bądź kulturowo(np. Adolf).

 14. Gość: bob, bgp29.neoplus.adsl.tpnet.pl napisał(a):

  oj Segritta bo jeszcze oskarza Cie o frustracje ! alez oczywiscie moja wypowiedz nie byla poprawna pod wzgledem interpunkcji, gdyz jest to jedyne miejsce w ktorym moze sie do nich nie stosowac. (oficjalnie pracuje jako osoba poprawiajaca bledy, roznego rodzaju,w ksiazkach). trafila kosa na kamien !

  ALe chcialbym poznac jeszcze Twoja misję w tym działaniu ! :)

 15. Gość: tfl, host-81-190-186-219.kwidzyn.mm.pl napisał(a):

  witam :) mam na imie lukasz i bardzo prosze o podanie mi znaczenia mego imienia :>

 16. Gość: , ebq90.internetdsl.tpnet.pl napisał(a):

  Witam Cię Segitto!!!

  Chyba troszeczkę przesadziłaś….

  tfl,host….

  Łukasz – pochodzenie tego imienia jest grecko – łacińskie, a w tłumaczeniu znaczy -urodzony o świcie lub pochodzący z Lucanii. Osoba tak nazwana jest człowiekiem systematycznym, przywykłym do stosowania w życiu wręcz naukowej metodyki postępowania., umiejącym poprawnie analizować zjawiska, posiadającym dobrą pomięć. Jest pracowity, punktualny, pilny. Nie posiada wykształcenia, mimo to zdolny jest do pewnej systematyki o organizacji życia na wzór naukowy. Na skutek braku dostatecznej wiedzy, często błądzi, ogranicza swoje działanie, zrzeka się wyróżnień i zaszczytów. Może żyć bardzo długo. Jako mąż jest przykładny, jako ojciec – wzorowy. Kocha rodzinę i tradycję. Nie znosi podróży.

  Pozdrowionka Hanuś

 17. Gość: Lord_Zwieracz, awv125.neoplus.adsl.tpnet.pl napisał(a):

  „Wszystkie Piotrki to fajne chłopaki.”

  Dziękuję :>

  Pozdrawiam

  P. S. Segritta podaj swoje prawdziwe imię :>

 18. Gość: Marlena, akm188.neoplus.adsl.tpnet.pl napisał(a):

  Ekhm.., ekhm.. Hanuś! Więc co moje imionko oznacza?? Ładnie proszę…

 19. Gość: , ebq90.internetdsl.tpnet.pl napisał(a):

  Marlena – Imię Marlena powstało z połączenia imion Maria i Magdalena. Gdy mówimy „Marlena”, staje nam przed oczami stary dobry świat, świat ze starych filmów, który zaginął wśród wojen i ogólnego przemijania. Najwidoczniej dzisiejsze małe Marleny też rodzą się na fali takiej nostalgii: czują się związane z dawnymi ideałami i przypominają swoim rodzicom ich młodość. Marleny nie załamują rąk i nie wzdychają do księżyca, lecz przeciwnie, są dzielne i śmiało idą do przodu. Marleny zaś szczególnie są powołane do tego, aby na całym świecie czuć się jak u siebie w domu – ułatwia im to fakt, że ich imię jest wymawianie jednakowo w każdym języku.

  Pozdrowionka Hanuś

 20. Gość: , ebq90.internetdsl.tpnet.pl napisał(a):

  Gabriela – Niezwykły umysł, szerokie horyzonty, wrodzone zacięcie do badań i naukowych dociekań. Przy tym zachwyca ją wszystko, co piękne i w harmonii z otoczeniem. Wskazane są dla niej wszelkie zawody związane z tworzeniem nowych przestrzeni, czy to dosłownie jako architekt, czy też bardziej metaforycznie – jako pisarz i muzyk.

  oraz

  Jest to żeński odpowiednik imienia Gabriel. Charakter: Kobiety o tym imieniu są z natury szlachetne, dobre i uczciwe. Lubią towarzystwo, przyjaźń, chętnie służą innym radą i pomocą. Mają zrównoważony charakter, który pozwala im na właściwe osądzenie sytuacji. Gdy wbiją sobie coś do głowy, pracują po cichu, ale udaje im się przegryźć przez wszystkie przeszkody. Posiadają uzdolnienia artystyczne. W domu są dobrymi gospodyniami, przeciętnymi współmałżonkami i wspaniałymi rodzicami.

  Imieniny:

  19 Luty

  27 Luty

  19 Grudzień

  Pozdrowionka Hanuś

 21. Gość: anetka, xdsl-1136.wroclaw.dialog.net.pl napisał(a):

  witam :)

  bardzo chciałabym prosic o podanie znaczenia imienia Aneta poniewaz siegalam juz do wielu zrodel ale w wiekszosci przypisuje sie mojemu imieniu te same cechy co osobom ktore nosza imie Anna, a przeciez to dwa rozne imiona…dlatego bardzo bardzo bardzo ładnie prosze :P moze mi pomozecie ;) dziekuje :D

 22. Gość: EBE32, 158.14.broadband7.iol.cz napisał(a):

  Prawda…, najprawdziwsza prawda… A z tymi Piotrkami jest tak jak napisałaś ;!

 23. Adam po hebrajsku ma TRZY litery – אָדָם – alef dalet mem – i choć alef jest nieme to w gematrii wyszłoby 45 (alef=1, dalet=4, mem=40)

 24. Gość: , client-94-31.emit.pl napisał(a):

  widze ze wam tez sie nie udalo znalezc znaczenia mojego imienia- Aneta :p a myslalam ze lubicie wyzwania ;)

 25. W PRL rodzice nazwali dziecko „Solidariusz” (po walce sądowej!). Po zmianie ustroju i osiągnięciu dorosłości Solidariusz jednak zmienił imię….

  W książce Freaconomics jest bardo ciekawy rozdział o imionach w USA. Według autorów imię ma znaczenie o tyle że świadczy o rodzicach. Im dziwniejsze imię tym bardziej dziwni rodzice (i gorszy ich status). Gorszy status rodziców to zazwyczaj gorsza przyszłość dzieci więc dziwne imię może oznaczać że ktoś należy do „nizin społecznych”.

  Klasyczne imię świadczy pośrednio o wysokim statusie społecznym ;)

  Ludzie mają pod skórą identyfikacje po imionach i chcą otaczać się ludźmi o lepszym statusie. Dlatego jeżeli szukamy lepszej pracy lepiej nosić dobre imię anglosaskie lub żydowskie. Jak któryś jedzie do USA to najlepiej jeszcze w Polsce zmienić swe imię ;)

  Moda na imiona rodzi się w górnej warstwie społecznej a potem przejmowana jest przez niziny.

  Przykładowo tak nazywają się prawnicy:

  nameberry.com/blog/lawyer-names

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *